Podzim

Podzim je čas, kdy uchováváme poslední bylinky a plody na zimní období. Hodit se nám budou nejen pro zdraví, ale i do spousty jídel. Nastává čas zpomalení, příroda se připravuje na zimu, rostliny se stahují zpět do země, tak i lidé by měli zpomalit své tempo a připravit se na čas zimního odpočinku, relaxace V podzimním období nás potrápí většinou rýma a virózy. Pokud jsme podcenili podpořit organismus v létě, můžeme to ještě  dohnat právě na začátku září. Z hlediska celostní medicíny, jsou v tomto období nejvíce oslabenými orgány slezina a slinivka. K posílení slinivky je vhodný  MycoClean.

Aktuální budou všechny druhy bylin a plodů, které mají posilující účinky na imunitní systém, např. Echinacea, Hlíva ústřičná, šťáva z plodů  bezu, plody šípku. Z vitálních hub čínské medicíny poklady jako Cordyceps, Reishi.

Samozřejmostí je důležitý vitamín C, Acerola je čistě přírodní přípravek s vysokým podílem právě vitamínu C, spolu se zinkem, podpoří maximálně náš imunitní systém.

Pokud již do našeho těla pronikl chlad a  prolomil naši obranyschopnost, můžeme na virové infekty použít velmi účinný Coriolus, Dračí sirup a Pandí sirup, obzvlášť pro děti. Dětskou imunitu dobře podpoří i MycoBalance-glukany. Na rýmu, dutiny a bolavá ouška s ní spojené, pomáhají pomocníci v tinkturách, Bílý zámotek, Nosní vánek. Na kašel nezapomeneme z českých bylin na průduškové tinktury z jitrocele, slezu, bezu,šalvěje a dalších bylin.

 

Šípek plod

Šípek se používá především pro své blahodárné účinky na močové cesty, snižuje množství cholesterolu, používá se jako podpůrný prostředek při léčbě aterosklerózy, ledvinových a žlučových kamenech, při blokování tekutin v těle. Nejvíce se ale používá jako prostředek ke zvýšení odolnosti organismu na lokální a celkové infekce a intoxikace je totiž významným zdrojem vitamínu C, zejména pro zimní období. V lidovém léčitelství se používá i například při silné menstruaci nebo hemeroidech. Asi nejrozšířenější použití je čaj.

Šalvěj a její účinky

Jméno Salvia officinalis pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit.

Šalvěj působí jako antioxidant, podporuje přirozenou obranyschopnost. Přispívá ke komfortu při menstruaci i menopauze. Podporuje normální trávení, normální funkci dýchacího systému, má antiseptické účinky.

Zázvor

Zázvor vykazuje celé spektrum účinků – antibakteriální, antivirové, protizánětlivé i protiparazitické.

Úspěšně se používá v prevenci nevolnosti, zvracení a při kinetózách. Mírní nachlazení a dráždivý kašel. Podporuje trávení, zvyšuje slinění a vylučování žaludečních šťáv. Pomáhá při trávicích obtížích a zvyšuje chuť k jídlu.  Má rovněž významný vliv na kardiovaskulární systém. Je vhodným prostředkem při hypoglykémii, hypotenzi i hypertenzi a kardiovaskulárních onemocněních.

Bez černý

KVĚT

Vnitřně: Čaj z květu je prvotřídním pomocníkem při prochladnutí (nachlazení), tlumí horečku. Vyvolává pocení (diaforetický účinek), ničí hnilobné bakterie, ředí hleny a pomáhá tak vykašlávat hleny ze zahleněných průdušek. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Vnitřně také pomáhá pokud máte zánět očí nebo spálu.

Zevně: Při vnějším použití je droga výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší, osvědčila se též na obklady při křečových žilách. Uplatňuje se také v kosmetické oblasti (pleť, oční víčka).
Mast z květů je mj. vhodná na léčbu: opařeniny, popáleniny, omrzliny.

PLODY (BEZINKY)

 Hlavní význam plodů bezu spočívá v tom, že tiší bolesti nervového původu. Pomáhají při zánětech nervů (neuritidě a nerugalii), například trojklaného nervu, sedacího nervu (ischias) a při výhřezu meziobratlové ploténky páteře.