Jaro

JARO je ve znamení zrození, nové síly, očisty, detoxikace. Nezapomínejte na naše játra, kterým pomůže k regeneraci a očistě Ostropestřec mariánský nebo všem známá Kopřiva obecná. S detoxikací i redukcí váhy pomůže i Chlorofil. Kromě očistných kúr-půstu, čistících čajů a posilujících tinktur, nezapomínáme sesbírat vše mladé ze zahrady a zařadit do našeho jídelníčku. Které bylinné poklady to jsou? Určitě je velmi dobře znáte a potkáváte na procházkách přírodou i doma na zahradě.

Na jaře nás bohužel často umí potrápit i alergie na pyly, tak nezapomeňte  např.z čínské medicíny na  na úlevnou tinkturu Nosní vánek, ať se vám lépe dýchá a netrápí vás otravná alergická rýma. Posilte se Cordycepsem ,který je také vhodný při alergiích. A pokud by vás potrápila jarní viroza, kromě čaje z lípy, bezu, pomůže i Coriolus.

 

 

Kopřiva dvoudomá

Má silné detoxikační a čistící účinky, využijete ji vnitřně, ale i zevně, v nálevu, tinktuře i sušenou na dobrý čaj.Čistí krev, posiluje, je plná hořčíku, vápníku, fosforu, jódu, vitamínu  A,C, B2. Zklidní trávení, krvácivé stavy, jemné požahání kopřivou dobře působí na revmatické potíže.

 

 Sedmikráska chudobka

Krásná sedmikráska není jen krásná rostlinka, ale i výborně chutná. Každé jídlo, polévku či dezert vynese k výšinám. Na dozdobení nebo do salátu – geniální. Obsahuje vysoký podíl zdraví prospěšných látek, jako jsou třísloviny, hořčiny, saponiny, minerály a také spoustu vitaminu C.

Řebříček 

Řebříček neboli myší chvost je výborná antimykotická, antibakteriální a protizánětlivá bylina. Pomáhá při zažívání a trávení, ale také při bolestech břicha či ženských potížích. Je velmi rozšířený, natrháte jej téměř na každé louce či zahradě.

Hluchavka nachová

 Hluchavka skrývá své bohatství v květu, využít lze ,ale i listy .Kromě toho se odvary z listů skvěle hodí na léčení popálenin či jako dezinfekce a při vnitřním užití čistí organismus. Hluchavka zklidňuje stres a uvolňuje mysl, takže pomáhá při zvýšeném stresu. 

Medvědí česněk

Medvědí česnek, nesmí chybět na jarním talíři. Kromě silných detoxikačních účinků pomáhá k pročištění střev a jater a tlumí úzkost či závratě. V neposlední řadě nesmíme opomenout ani jeho geniální chuť hodící se k výrobě pesta, polévky, těstovin či jen tak na čerstvé pečivo.

Smetánka lékařská

Lidově pampeliška. Tu můžeme zpracovat komplet celou – od květu přes list až po kořen. Spolu s kopřivou a medvědím česnekem jsou nejsilnějšími jarními antioxidanty. Z kořene připravíte skvělou kávu, list přidáte do salátku a květ si užijete v medu nebo pampeliškovém víně.

Jetel

 Pro naše zdraví vykoná velkou službu. Obsahuje třísloviny, glykosidy, pryskyřice, silice a další zdraví prospěšné látky s dezinfekčními účinky. Mimo to v něm najdeme i hodnotné minerální látky. Najdeme ho převážně v ženských čajích.

 Petržel

Ne nadarmo se říká: „Petržel, abys dlouho vydržel.“ Tato bylina totiž obsahuje unikátní kombinaci živin, díky nimž se řadí mezi superpotravinu. Udržuje mladistvou pleť, působí preventivně proti rakovinnému bujení, navíc je extrémně bohatá na chlorofyl čistící krev a podporující tvorbu červených krvinek. Působí močopudně.

 Šalvěj

Šalvěj se nejvíce užívá při výrobě nejrůznějších čajů, nálevů a kloktadel. Dezinfikuje drobné ranky a záněty a ulevuje při bolestech v krku či nachlazení. Vitamin B navíc podporuje dobrou náladu. Kromě lidového léčitelství se neztratí ani v kuchyni při výrobě nejrůznějších pokrmů či drinků.

Rebarbora

Rebarboru neboli reveň naleznete jak na zahradě, tak i ve volné přírodě. A ačkoliv se řadí mezi zeleninu, skvěle se hodí například do koláčů s drobenkou. Mňam!      Také je ale plná zdraví prospěšných minerálních látek jako hořčík, fosfor, železo, jód, draslík a mangan. Detoxikuje organismus, podporuje metabolismus a aktivuje energii buněk. A skvěle chutná!

Mateřídouška

Její omamná vůně se využívá také při výrobě parfémů a v aromaterapii. Možná právě proto tak intenzivně pomáhá s většinou ženských obtíží. Taktéž pomáhá pro zmírnění příznaků mnoha závažných onemocnění a ve formě čaje bojuje proti únavě. 

Mochna

Ačkoliv mochnu potkáme téměř při každé procházce, v lidovém léčitelství se jedná o méně známou bylinu. Přitom obsahuje mnoho prospěšných látek jako flavonoidy, hořčiny, organické kyseliny, pryskyřici, vitamin C a mnoho dalších. 

 Jitrocel

Krále zahrad a luk, najdeme kolem většiny lučních cest. Jitrocel čistí krev, tlumí astma a příznaky bronchitidy, pomáhá při hojení ran a tlumí kašel. Je to holt takový náš malý zázrak.